Skip to main content
30.01.2025

Dwuosiowe Trackery Solarne Sposób na Krajowy System Elektroenergetyczny

Dwuosiowe Trackery Solarne
Sposób na KSE
Za dwa, trzy lata właściciele farm PV o stałym nachyleniu, będą je zmieniali na systemy nadążne. I nie będzie to skutkiem reklamy, tylko ekonomii. Latem, gdy nie wieje, a instalacje "południe" jeszcze lub już nie generują energii OZE, może być ona wprowadzana tylko przez magazyny energii. Są one dziś konieczne, jedyne i niezastąpione. Niestety też nieekonomiczne i nieekologiczne. Prace nad nimi trwają i jak wnioskuję po ostatniej publikacji, są bardzo obiecujące. Nie da się jednak uniknąć dodatkowego podwójnego procesu konwersji energii i wynikających z tego kosztów. Jak zauważyłem, ich wysokość zależy od tego "kto liczy". Mają też ograniczoną żywotność. Współpraca PV z magazynami energii odbywa się na zasadzie protokooperacji. W naszym położeniu geograficznym intensyfikuje się głównie w okresie około 6-ciu słonecznych miesięcy w roku. Ale największym wyzwaniem w przypadku instalacji południe, jest kumulacja uzysku w szczycie dnia, na który przypada około 60%. Powoduje to nadpodaż i związane z tym ceny ujemne. Jedynym wyjściem jest stawianie magazynów energii. Jeżeli są konieczne, to jedynym wyjściem jest ich ograniczenie. I taką możliwość stwarzają Dwuosiowe Trackery Solarne. Poniżej pokazujemy to na konkretnych wyliczeniach.

Powyższy wykres pokazuje uzysk z instalacji nadążnej i statycznej.

Mają one różną moc kWp, ale taki sam uzysk kWh w skali dnia i roku.
Porównajmy teraz koszty postawienia.

  • Instalacja Tracker Dwuosiowy 3.000.000 PLN
  • Instalacja Statyczna Południe 2.500.000 PLN
    Magazyny energii 2,3 kWh ???

Zapewne obie instalacje będą używały magazyny energii. W miejsce znaków zapytania należy wstawić tylko kwotę za 2,2 MWh, bo o tyle mniej potrzebuje ich instalacja nadążna. Bez żadnych dodatkowych kosztów, przez kilkadziesiąt lat będzie tą energię wysyłać do sieci, gdy w tym czasie magazyny energii będą utylizowane i stawiane nowe. 

 

Moje spostrzeżenie:


Mamy w Polsce  20 GWp w instalacjach PV. Gdybyśmy tylko połowę z nich czyli 10 GWp zamienili na nadążne dwuosiowe to:   

- zmniejszylibyśmy moc o 3 GWp  (wolne moce dla rozwoju, zmniejszenie przesyłu etc.)    
- zachowalibyśmy dokładnie ten sam uzysk    
- ustabilizowałby się KSE (godziny szczytowe)    
- w skali 1 (jednego)  dnia,  przesunęlibyśmy  uzysk  3 (trzech)  GWh energii poza szczyt    
- brak potrzeby magazynowania jednego dnia ok.  7 (siedem) GWh energii     
- ślady ekologiczne ( 30% mniej paneli PV, brak eksploatacji utylizacji mag.en.)     
- itp, itd.    

 

Ponad 5 lat pracujemy nad Dwuosiowymi Trackerami Solarnymi, w tym 4 lata to prace B+R. Mamy opatentowane rozwiązanie napędów dla Trackerów Dwuosiowych i na tej podstawie są nasze wyliczenia.