Powyżej wyliczenia dla instalacji 50 kWp na trackerach dwuosiowych Mini-Max z systemem napędów A.S.N.T. Dla tej mocy nie potrzeba żadnej zgody ani uprawnień urzędowych. Postawienie jej w miejscu działalności inwestora eliminuje koszty przesyłu, a około 60% więcej uzysku, od instalacji statycznych "południe", i to w czasie gdy one jeszcze, lub już, nie generują energii, powoduje ich niezwykłą ekonomiczną zaletę. Zwrot inwestycji możliwy nawet poniżej czterech lat.
* Z tego 4.500 MWh/rok, to uzysk w godzinach pozaszczytowych, gdy instalacje "południe" jeszcze, lub już nie generują energii.
Należy zwrócić uwagę na dodatkowy uzysk. Dla tej wielkości, instalacja statyczna musiałaby mieć moc 14,5 MWp. Ale zwiększyło by to uzysk tylko w szczycie, i do przekazania jej w poza nim, konieczne byłyby magazyny energii około 20 MWh. Logika rozumowania jest prosta. Wielkość instalacji to tylko skala biznesu, ale o jej opłacalności decyduje wydłużenie czasu generowania energii. Nie spowoduje to wyeliminowania magazynów energii, ale pozwoli je w znacznej mierze ograniczyć. Ok 30% dodatkowy uzysk i bezpośrednie przekazywanie go do sieci, w czasie gdy instalacje statyczne już nie pracują, ogranicza o tyle potrzeby jej magazynowania.
" Zmniejszenie mocy instalacji PV na Dwuosiowych Trackerach Solarnych Mini-Max z napędem A.S.N.T. o 30% w stosunku do mocy instalacji statycznej, powoduje że zachowując tą samą docelową jej efektywność, przenosimy 30% uzysku z godzin szczytowych na pozaszczytowe, zmniejszając tym samym o 30% zapotrzebowanie na magazyny energii, oraz panele fotowoltaiczne. A to oznacza, że w tej konfiguracji instalacja statyczna jest droższa o około 30% od instalacji z napędami A.S.N.T. "